MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Olimpiada 2012

» Informacje ogólne

W 2012 roku Londyn po raz trzeci w swojej historii gościł będzie Letnie Igrzyska Olimpijskie.

Główne zawody rozgrywane będą w Hyde Parku, Greenwich Park, Regent's Park, na Wimbledonie oraz na odnowionym stadionie Wembley. Trasa maratonu będzie prowadziła ulicami City i Westminster. Wioska olimpijska znajduje się we wschodniej części miasta.

Otwarcie Igrzysk nastąpi 27 lipca, zaś zamknięcie 12 sierpnia.

Do olimpiady pozostało -3378 dni!

 • Przewidywany koszt IO w Londynie to 10 mld funtów.
 • Całkowita ilość biletów dostępnych w sprzedaży to 7,7 mln.
 • Niektóre środowiska muzułmańskie oprotestowały olimpiadę, gdyż będzie ona odbywać się równolegle z miesiącem Ramadanu, co bardzo pomniejszy szanse sportowców wyznających Islam.
 • Konkurencje żeglarskie zostaną rozegrane w Portland - 190 km od centrum Londynu.
 • Szacunki mówią, że zmagania sportowców będzie śledziło przed telewizorami 4 mld widzów.
 • Otwarcie olimpiady w Londynie nastąpi za -3378 dni!
10 mld funtów
to całkowity przewidywany koszt Olimpiady
4 mld widzów
obejrzy igrzyska w telewizji
8 mln biletów
przygotowali organizatorzy Igrzysk
10 mln litrów
wody pomieszczą baseny w Centrum Wodnym
866 000 kafelków
pokrywa baseny i inne pomieszczenia Centrum Wodnego
300 000 drzew
zasadzono na terenie wioski olimpijskiej
80 000 krzesełek
liczyć będą trybuny Stadionu Olimpijskiego
20 000 dziennikarzy
będzie pracowało przy relacjonowaniu Igrzysk
10 500 zawodników
weźmie udział w 26 konkurencjach
6 000 pracowników
zaangażowano w budowę wioski olimpijskiej
2 800 mieszkań
powstaje w wiosce olimpisjkiej
723 cale
liczą dwa ogromne ekrany LCD na Stadionie Olimpijskim
300 metrów
to długość toru do kajakarstwa górskiego
205 krajów
będzie reprezentowanych na Igrzyskach
28 st. C
to stała temperatura toru kolarstwa
2 areny
zostały ukończone na 2 lata przed rozpoczęciem Olimpiady

10 different rail routes will serve Stratford Regional Station during and after the London 2012 Games, making it the most connected station in London other than King’s Cross St. Pancras

strona 32 oda-milestones.pdf

Medale zostały zaprezentowane na rok przed rozpoczęciem Olimpiady. Zostałt zaprojektowane przez brytyjskiego artystę Davida Watkinsa. Ukazują grecką boginię Nike opuszczającą świątynię Partenon, by udać się do Londynu. Na rewersie wygrawerowano logo igrzysk na tle brzegów Tamizy.

Produkcją krążków zajmie się brytyjska mennica, która będzie musiała wytłoczyć ich aż 4700.

Medale ważą od 375 do 400 gramów, są najcięższe w historii igrzysk.

Sprzedaż biletów dla osób niebędacych obywatelami Wielkiej Brytanii prowdzona jest w krajach ich zamieszkania. W Polsce partnerem PKOL jest biuro podróży Club & Travel z Warszawy, niestety wszystkie bilety zostały już sprzedane.

W chwili obecnej można jeszcze zakupić bilety on-line. Wybór jest już jednak bardzo ograniczony. Dostępne są wejściówki na zawody piłki nożnej oraz niektóre konkurencje paraolimpijskie. Sprzedaż zakończy się 6 lutego 2012.

Bilety on-line: www.tickets.london2012.com (płatność tylko kartami Visa)

Ceny najtańszych biletów zaczynają się od 20 funtów. Z kolei za najlepsze miejsca trzeba było zapłacić nawet 725 funtów (finały lekkoatletyczne). Do najdroższych konkurencji należą też zawody pływckie (£450), kolarstwa torowego (£325) czy siatkówki plażowej (£450).

Łącznie, na wszystkie zawody było dostępnych ponad 8 milionów biletów. Jednak duża część z nich jest przeznaczona wyłącznie dla oficjalnych sponsorów, oficjeli, działaczy związków sportowych i całej masy innych instytucji.

Stadion olimijski to niewątpliwie najważniejsza arena sportowa każdej olimpiady.

Podczas nadchodzących igrzysk odbędzie się tutaj ponad 200 zawodów lekkoatletycznych oraz imprez - w tym ceremonia otwarcia i zamknięcia.

Obiekt pomieści 80 tysięcy widzów! Projektanci przewidzieli jednak, że po Igrzyskach Londyn nie będzie potrzebował tak pojemnego stadionu, dlatego po 2012 roku liczba siedzeń zostanie zredukowana do 25 tysięcy.

Stadion znajduje się w południowej częsci wioski olimpijkiej na "półwyspie" otoczonym z trzech stron kanałami. Widzowie będą mogli wejść na stadion jednym z pięciu mostów, łączących widownie ze "stałym lądem".

Konstrukcja tworząca stadion zbudowana jest z nowoczesnych, ultralekkich materiałów kompozytowych, wążacych 75% mniej niż konwencjonalne materiały. Dodatkowo węgiel potrzebny do wyprodukowania stali został odzyskany z odpadów poprzemysłowych.

Po zakończeniu igrzysk stadion stanie się własnością klubu piłkarskiego West Ham United.

W 2012 roku w "centrum wodnym" odbędą się zawody pływackie, pływania synchronicznego oraz część wodna pięcioboju nowoczesnego.

Kompleks pływalni jest częścią głównej bramy prowadzącej do wioski olimpijskiej.

Na śledzenie zmagań pływaków pozwolą tymaczasowe xx-tysięczne trybuny, które po zakończeniu igrzysk zostaną zdemontowane. Powoli to na redukcję widowni do 2500 i przystosowanie centrum do potrzeb lokalnej społeczności.

Do budowy kompleksu zużyto 2800 ton stali, 460 ton betonu i 11 tys. metrów kwadratowych aluminium. Baseny i pomieszczenia wyłożono 866 tysiącami kafelków. W czasie kopania fundamentów budowniczowie natrafili na silnie toksyczne substancje oraz 4 szkielety pochodzące z epoki żelaza. Wywieziono także 160 000 ton gruzu i ziemi.

Ogromna hala widowiskowo-sportowa wybudowana w 1999 roku, aby świętować początek nowego milenium, posłuży teraz jako arena olimpijska.

Odbędą się tam zawody z gimnastyki artystycznej, skoków na trampolinie oraz koszykówki.

ExCeL to międzynarodowe centrum wystawienniczo-konferencyjne, jedno z największych tego typu w Europie. Jednakże na czas letniej olimpiady ExCeL całkowicie zmieni swoją funkcję.

W pięciu halach odbędą się zawody w następujących konkurencjach: boks, judo, zapasy, szermierka, tenis stołowy, taekwondo i podnoszenie ciężarów.

Centrum znajduje się we wschodnim Londynie, nieopodal lotniska London City Airport.

To Największy spośród londyńskich parków królewskich. Został otwarty już w 1637 roku.

W trakcie olimpiady tysiące widzów będzie miało okazję do kibicowania sportowcom na ostatnim odcinku Triathlonu. Oprócz tego, na jeziorze Serpentine Lake rozegrane zostaną zawody w pływaniu na otwartym akwenie - zawodnicy będą musieli przepłynąć morderczy dystans 10 kilometrów.

Oprócz zawodów sportowych będą tutaj miały także miejsce wydarzenia kulturalne - koncerty, przedstawienia teatralne, seanse filmowe. Piknikowa atmosfera gwaranotwana!

Hyde Park - zdjęcie lotnicze

Dyscypliny

 • Triathlon
 • Maraton pływacki na 10 km

Stacje metra

 • Hyde Park Corner
 • Knightsbridge
 • Marble Arch
 • Lancaster Gate
 • Bayswater

Powiązane

Greenwich Park jest najstarszym spośród wszystkich królewskich parków Londynu - został założony w 1433 roku. Dokładnie 579 lat poźniej zagoszczą tutaj Igrzyska Olimpisjkie, a dokładniej dwie konkurencje pięcioboju nowoczesnego (bieg oraz strzelanie), zawody w jeździectwie, a także szereg imprez rozrywkowych.

Park ustytuowany jest w południowo-wschodnim Londynie, na południe od Tamizy. Znajduje się tam między innymi Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, przez które przechodzi południk zerowy.

Z parku rozciąga się wspaniały widok na centrum miasta oraz portową dzielnicę Docklands.

Na miejsce rozgrywek tenisowych nie mogły zostać wybrane żadne inne, jak tylko słynne trawiaste korty Wimbledonu. Każdego lata, nieprzerwanie od 1877 roku odbywa się tutaj mistrzowski turniej Wimbledon Cup, a nadchodzące igrzyska nadadzą Wimbledonowi jeszcze większej rangi.

Aby przygotować korty do tak ważnej imprezy, zmodernizowano trybuny, a kort centralny wzbogacił się o zadaszenie, umożliwiające przeprowadzanie rozgrywek niezależnie od kaprysów londyńskiej aury.

Na Wimbledon sklada się 19 kortów

Leżący 10 km na północny-zachód od centrum Londynu Wembley Stadium jest największą areną sportową w Wielkiej Brytanii. Obiekt jest w stanie pomieścić do 80 000 widzów.

W trakcie olimpiady rozegrany tutaj zostanie mecz o złoty medal rozgrywek piłkarskich - zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

W sumie, oprócz Wembley, olimpijskie mecze piłki nożnej zostaną rozegrane na 5 innych stadionach - w Manchasterze, Cardiff, Newcastle, Glasgow i Coventry.

Królewski trakt The Mall, łączący Trafalgar Square z Pałacem Buckingham, będzie odcinkiem na trasie 11 wydarzeń sportowych. Poprowadzą tędy m.in. droga maratonu, chodu, czy wyścigu kolarstwa szosowego.

W maratonie udział weźmie 80 zawodników ze światowej czołówki lekkoatletów. Liczba ta nie jest spektakularna w porównaniu do corocznego maratonu londyńskiego, w którym startuje kilka tysięcy biegaczy.

Budowniczowie na zbudowanie trybun i montaż wszelkich urządzeń będą mieli zaledwie miesiąc, bowiem 36 dni przed rozpoczęciem igrzysk na The Mall będą świętowane urodziny Elżbiety II.

Wszystkie zawody na The Mall będzie można oglądać za darmo. Płatne wejściówki dotyczą jedynie niektórych sektorów.

Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021