MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Wydarzenia

STYCZEŃ

New Year's Day Parade

1 stycznia, kiedy Big Ben wybija południe 10 000 osób w barwnych przebraniach podąża trasą wiodąca z Parliament Square przez Whitehall do Trafalgar Square, parada kończy się w Green Park'u. Jej tradycja sięga 1987 roku, co roku przyciąga 500 000 widzów. Na trasie parady najlepiej pojawić się już po godzinie 11, czas trwania to około 3 godziny

Oficjalna strona: www.londonparade.co.uk

Twelfth Night

Coroczna wydarzenie, które wiąże się z końcem okresu świątecznego oraz witaniem Nowego Roku. Nazwa pochodzi od jeden ze sztuk Szekspira; „ Wieczór Trzech Króli”. Z obchodami wiąże się z wystawianie tzw. Mummers Play, pod koniec której następuje poczęstunek ciastem. Dwa kawałki skrywają w sobie ziarenko fasoli i groszku. Osoby, którym przypadną „wzbogacone” kawałki są mianowane królem i królową dnia. Po koronacji stają na czele pochodu, który wędruje ulicami Londynu aż do historycznego George Inn przy Borough High Street, gdzie zaczynają się tańce i wielka, huczna zabawa.

London International Mime Festival

Wydarzenie, które każdego roku pozwala zapoznać się z tym co najlepsze we współczesnym teatrze plastycznym, teatrze animacji, lalek dla dorosłych, teatrze cyrkowym. Ma miejsce w styczniu i trwa około 14 dni. To prawdziwa gratka dla fanów nieszablonowej sztuki.

Oficjalna strona: www.mimefest.co.uk

Russian Winter Festival

W rosyjskim festiwalu zimowym uczestniczy co roku około 70 000 osób, odbywają się koncerty rosyjskich zespołów folklorystycznych, popowych oraz rockowych. Nie zabraknie także innych atrakcji np. w 2007 roku na Trafalgar Square pojawiła się gigantyczna szachownica z lodowymi figurami przypominającymi swoimi kształtami znane budowle Londynu.

London International Boat Show

Pokazy różnego rodzaju jachtów, łódek i sprzętu związanego z żeglarstwem. Miejsce: Docklands, ExCel Exhibition Centre (wschodni Londyn). Amatorów żeglarstwa może jednak zniechęcić dość wysoka opłata za wstęp - 14 funtów.

LUTY

Chinese New Year

Podczas obchodów chińskiego nowego roku dzielnica China Town nieopodal Picadilly Circus zapełnia się kolorowymi lampionami i pochodniami, zewsząd słychać głośną muzykę. Każdego roku jest reprezentowany przez jedno ze zwierząt chińskiego horoskopu. Obchody poprzedzają specjalne przygotowania, na które składa się kupowanie nowego ubrania, wizyta u fryzjera, spłacenie zaległych rachunków i długów, porządkowanie domu. W czasie obchodów przygotowuje się tradycyjne potrawy, zaś ulicę rozświetlają fajerwerki.

Więcej informacji pod numerem: 020/ 7851-6686

Pancake Day

Brytyjski odpowiednik polskiego Tłustego Czwartku, tyle że zamiast pączków wcina się naleśniki. Obchodzony we wtorek, przed Środa Popielcową.

Clowns Church Service

Msza święta, mająca na celu uczcić pamięć Josepha Grimaldi (najbardziej znanego brytyjskiego „króla” clownów; jego grobowiec znajduje się w Joseph Grimaldi Park w Islington). Po zakończeniu mszy – ku radości wielu osób - odbywają się darmowe występy clownów.

MARZEC

Mothering Sunday

Obchodzony u nas 28 maja Dzień Matki, w UK odbywa się w marcu.

Dzień św. Patryka

Londyn to obok Nowego Jorku i Dublina największe skupisko Irlandczyków, siłą rzeczy dzień 17 marca jest tam świętowany bardzo hucznie. Wszyscy noszą zielone ubrania i pochłaniają litry irlandzkiego piwa - Guinness'a. Najwięcej ludzi gromadzi się zwykle na Trafalgar Square, gdzie można zobaczyć paradę oraz liczne koncerty. W dzień św. Patryka nie ma co liczyć na wolne miejsce w większości pubów, jeśli nie zarezerwujemy go z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Chelsea Antiques Fair

Prawdziwa gratka dla wielbicieli antyków, a spotkać tam możemy amatorów z każdego zakątku świata. Dealerzy oferują szeroki wybór eksponatów – poprzez ceramikę, malarstwo olejne, meble, drobną biżuterię , po dekoracyjne grafiki, srebra itd. Ceny wahają się zazwyczaj od 100 do przeszło 20,000 £. Wszystkie eksponaty pojawiające się na targach są wcześniej skontrolowane pod kątem jakości i autentyczności. Wstęp to koszt 5£.

KWIECIEŃ

The Boat Race

Co roku reprezentacje dwóch prestiżowych angielskich college'ów Cambridge i Oxford uczestniczą w najsłynniejszym wyścigu wioślarskim na świecie. Trasa wyścigu to około 4 milowy odcinek Tamizy z Putney do Mortlake. Jego korzenie sięgają 1829 roku, kiedy to wygrała reprezentacja Oxfordu, od tego czasu ósemki z tej uczelni zwyciężały jeszcze 73 razy, z kolei studenci z Cambridge triumfowali 79 razy.

Maraton londyński

Co roku pod koniec kwietnia kilkadziesiąt tysięcy osób uczestniczy w prestiżowym biegu po ulicach Londynu. Start usytuowany jest zwykle w Blackheath we wschodniej części miasta, po przebiegnięciu 42km zawodnicy finiszują w centralnym Londynie, w okolicach The Mall i Buckingham Palace. Rekord należy do Khalid Khannouchi z USA, który w 2002 przebiegł trasę maratonu z czasem 2:05:38, jest to także rekord świata na tym dystansie. W maratonie udział może wsiąść każdy, kto odpowiednio wcześnie się zgłosi, lecz przedtem należy solidnie trenować i przygotować organizm do ogromnego wysiłku, w historii zawodów było już wiele śmiertelnych przypadków skrajnego wycieńczenia organizmu.

London Harness Horse Parade

Coroczne wydarzenie, odbywające się w Poniedziałek Wielkanocny. To wspaniała okazja (nie tylko dla prawdziwych miłośników koni) żeby zobaczyć między innymi fryzy domu towarowego Harrods. Miejsce: South of England Centre, Ardingly, West Sussex, RH17 6TL.
Dorośli: 5 £ Dzieci: wstęp wolny

Oficjalna strona: www.lhhp.co.uk

The East End Film Festival

Kwietniowe wydarzenie, podczas którego wyświetlane są filmy krótkometrażowe związane z dzielnicą East End. Uczestnicy przez tydzień mogą się cieszyć prezentacją najciekawszych brytyjskich młodych talentów oraz starszych – zasłużonych, najoryginalniejszych i uznanych twórców branży filmowej.

Oficjalna strona: http://www.eastendfilmfestival.com/

St. George’s Day

Obchody dnia Świętego Grzegorza (patrona Anglii) mają miejsce 23 kwietnia.

MAJ

Finał Pucharu Anglii w piłce nożnej

FA Cup to najstarsze na świecie rozgrywki piłkarskie (1872), ich finał odbywa się na londyńskim stadionie Wembley z krótkimi przerwami od 1923 roku. W latach osiemdziesiątych liczba kibiców sięgała 100 000.

Chelsea Flower Show

Jedno z najpopularniejszych wiosennych wydarzeń w Londynie, przy tym najważniejsze dla amatorów ogrodnictwa, którzy mogą nacieszyć oko najnowszymi roślinnymi perełkami. Przyciąga gości z całego świata. Podczas festiwalu przyznaje się nagrody dla mistrzów ogrodnictwa. Miejsce: Royal Hospital, Chelsea, London SW3.
Oficjalna strona: http://www.rhs.org.uk/

Mind Body Spirit Festival

Coroczne majowe wydarzenie, które jest najstarszym przedsięwzięciem tego typu na świecie. Festiwal wiąże się z tematyką jogi, medytacji, uzdrawianiem i wszystkim co dotyczy tematyki holistycznej. Prawdziwą perełką są odbywające się wówczas warsztaty – prowadzone przez najbardziej inspirujących i uznanych znawców tej problematyki.
Oficjalna strona: http://www.mindbodyspirit.co.uk/

CZERWIEC

The Wimbledon Championships

Trwający około dwóch tygodni wielkoszlemowy turniej tenisowy przyciąga co roku setki tysięcy kibiców. Jego historia sięga 1877 roku, przez co jest uważany za najstarszy tego typu turniej na świecie. W 2007 roku pula nagród wyniosła prawie 12 mln funtów. Turniej odbywa się na 19 kortach w dzielnicy Wimbledon w południowo-wschodnim Londynie.

Trooping the Colour

Trooping the Colour jest to uroczysta parada gwardii królewskiej przypadająca w każdą drugą sobotę czerwca z okazji rocznicy urodzin jej królewskiej mości. Paradę można zobaczyć m.in na ulicy Pall Mall przed pałacem Buckingham. Królowa obchodzi urodziny 21 kwietnia, jednak parada ma miejsce w czerwcu ze względu na ładniejszą pogodę.

Father's Day

Brytyjski Dzień Ojca odbywa się w trzecią niedzielę czerwca.

Team Green Britain Bike Week

Największa masowa impreza Wielkiej Brytanii, w której udział biorą… rowerzyści. Jej celem jest zachęcenie ludzi do poruszania się na rowerze
Oficjalna strona: http://www.bikeweek.org.uk/.

Taste of London

Czerwcowy festiwal związany z branżą gastronomiczną, trwa 4 dni.
Oficjalna strona: http://www.tastefestivals.com/london/

The City of London Festival

Coroczny festiwal, trwający od dwóch do trzech tygodni, na przełomie czerwca i lipca. Jest silnie ukierunkowany na muzykę klasyczną, ale jego program oferuje również koncerty muzyki jazzowej, światowej, operowej, projekcje filmowe, wykłady i wycieczki z przewodnikiem. Występy, projekcje itd. odbywają się między innymi w najpiękniejszych kościołach londyńskich.
Oficjalna strona: http://www.colf.org/

LIPIEC

Pride in the Park / Pride London

Największe wydarzenie UK, które związane jest ze społecznością homoseksualną. Z roku na rok rośnie liczba uczestników jak i obserwatorów festiwalu. Jego cel to podniesienie świadomości na temat homoseksualizmu, jak również promowanie równości i różnorodności między ludźmi. Impreza się zaczyna marszem wyruszającym z Hyde Park i zmierzającym w kierunku Parliament Square, któremu towarzyszy muzyka grana na żywo, tańce i zabawa.
Oficjalna strona: http://www.pridelondon.org/

Canada Day in London

Londyński Dzień Kanady daje możliwość społeczności kanadyjskiej na zaprezentowanie londyńczykom i turystom z całego świata, własnego bogactwa kulturowego; muzyki, sztuki filmowej i malarskiej, kulinarnej,
Oficjalna strona: http://www.canadadaylondon.com/

SIERPIEŃ

Karnawał na Notting Hill

Zaraz po karnawale w Rio De Janeiro jest to największa tego typu impreza za świecie. Co roku na ulice dzielnicy Notting Hill przyciąga setki tysięcy ludzi. W 2007 roku w karnawale wzięło udział blisko 2 mln osób. Jego początki sięgają 1965 roku, kiedy to festiwal został zapoczątkowany przez karaibską ludność Notting Hill.
Oficjalna strona: http://nottinghill-carnival.co.uk/

Great British Beer Festival

Festiwal określany mianem „Największego pubu na świecie” , po raz pierwszy odbył się w Earls Court w 2006 roku. Uczestnicy wydarzenia mają szanse zasmakować w ponad 500 rodzajach piwa z UK i około 350 gatunków złocistego trunku z całego świata.
Oficjalna strona: http://www.camra.org.uk/

WRZESIEŃ

The BBC Proms

Największa impreza muzyki klasycznej na świecie. Koncerty odbywają się głownie w Royal Albert Hall w Londynie. Podczas festiwalu odbywa się minimalnie 70 koncertów. Wydarzenie, które na zawsze pozostanie w pamięci każdego miłośnika muzyki klasycznej.
Oficjalna strona: http://www.bbc.co.uk/proms/features/proms-in-the-park

Open House London Weekend

Weekendowe wydarzenie, które jest prawdziwą gratką dla miłośników londyńskiej architektury. Około 700 nowych i starych budynków, zazwyczaj niedostępnych dla zwiedzających otwiera swoje drzwi i czeka na gości. A to wszystko za darmo!! To naprawdę wspaniała okazja, z której aż grzech nie skorzystać!
Oficjalna strona: http://www.londonopenhouse.org/

Great River Race London

Coroczny wioślarski wyścig, odbywający się na Tamizie, w którym bierze udział około 275 tradycyjnych łódek, w tym chińskie „smocze łódki”, hawajskie łódki wojenne i wiele innych. Wstęp darmowy. Wyścig można obserwować z: Richmond Bridge, Hammersmith Bridge, Wandsworth Bridge, Battersea Bridge, Westminister Bridge, Tower Bridge.
Oficjalna strona: http://www.greatriverrace.co.uk/

PAŹDZIERNIK

Halloween Londyn

Raindance Festival

Niezależny filmowy festiwal.

National Poetry Day

Narodowy dzień poezji. Składa się na niego wiele wydarzeń na żywo i działań internetowych.

Chocolate Week

Londyński tydzień poświęcony czekoladzie.

BFI London Film Festival

Coroczne wydarzenie, mające miejsce w Londynie od 1965. Przedstawia najlepsze nowe filmy z całego świata. Niezwykłe jest w nim to, że nie stanowi imprezy zamkniętej, dostępnej jedynie dla osób związanych z przemysłem filmowym. Bilety są dostępne w sprzedaży ogólnej.
Oficjalna strona: www.bfi.org.uk

Halloween

Wydarzenie coraz bardziej popularne w Polsce. Odbywa się 31 października.

LISTOPAD

Bonfire Night

Tradycyjna, coroczna impreza. Ma miejsce 5 listopada. Wówczas niebo rozświetlają fajerwerki, pochodnie i ogniska. Jednym słowem to noc pełna zabawy i ognia, która dostarcza niezapomnianych wrażeń.

London Jazz Festival

W listopadzie Londyn na kilka dni staje się prawdziwą stolica Jazzu.
Oficjalna strona: http://www.londonjazzfestival.org.uk/

The Lord Mayor’s Show

Jedna z najstarszych imprez Londynu. Co ciekawsze było pierwszym wydarzeniem nadawanym przez telewizję. Ma miejsce każdego roku 29 listopada. Lord Mayor to nikt inny jak burmistrz City of London, który w tym dniu przemierza ulice w bogato zdobionej karocy.
Oficjalna strona: http://www.lordmayorsshow.org/

GRUDZIEŃ

Great Christmas Pudding Race

Wyścig z tradycyjnym puddingiem, który ma miejsce każdego roku, od 1980. Jest imprezą charytatywną, której celem jest zgromadzenie funduszy na rzecz Cancer Researcher. Zawodnicy ubierają zabawne, kolorowe stroje i próbują przebiec (z puddingiem na talerzu) tor pełen przeszkód.Odsłon: 68087
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021