MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

London Transport Museum

Mieszczące się w dzielnicy Covent Garden London Transport Museum w ciekawy sposób przedstawia rozwój londyńskiego transportu począwszy od wieku XIX, a skończywszy na futurystycznych wizjach przyszłości.

Ekspozycja została podzielona na kilka części. Zwiedzanie rozpoczynamy przenosząc się windą do roku 1800 (piętro 2), gdzie możemy zobaczyć naturalnej wielkości tramwaje konne i elektryczne z tamtego okresu oraz poznać trudne początki okresu gwałtownego rozwoju transportu w czasach rewolucji przemysłowej.

Następnie windą lub schodami przemieszczamy się na piętro pierwsze gdzie znajdziemy informacje na temat pierwszych lat londyńskiej kolei i najstarszego na świecie metra. Można też spędzić kilka chwil w pociągach z tamtych lat.

Największą część budynku stanowi parter, który został poświęcony wieku XX, XXI i przyszłości. Znajduje się tam kilkanaście oryginalnych pojazdów - tramwajów, wagonów i piętrowych autobusów, które można zwiedzać także od środka. Warto dowiedzieć się również m.in. do czego sieć metra służyła w czasie II wojny światowej, w jaki sposób drąży się tunele metra, jak służby transportowe radzą sobie z rozładowywaniem korków, jak konstruuje się szyny aby pociągi były jak najcichsze i wiele innych. Dzieci mogą np. wczuć się w rolę maszynisty prowadząc kolejkę metra. Na koniec wizyty proponuję zobaczyć jak nasi przodkowie wyobrażali sobie dzisiejsze czasy oraz jak transport będzie wyglądał za kilkadziesiąt lub kilkaset lat.

Moim zdaniem obiekt powinie być nieco większy, co rozładowałoby panujący w niektórych miejscach tłok. W muzeum brakuje także choćby niewielkiej części poświęconej systemom transportu w innych metropoliach np. w Nowym Jorku, Tokio lub Moskwie.

Pomimo tych kilku wad wizyta w London Transport Museum wydaje się być ciekawym sposobem na spędzenie kilku godzin dla całej rodziny.

Informacje praktyczne

Adres

Covent Garden Piazza
WC2E 7BB

Stacje metra

Covent Garden (Piccadilly Line)

Godziny otwarcia

Sobota - Czwartek: 10.00 - 18.00
Piątek: 11.00 - 18.00
Ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem.

Ceny wstępu

Osoba dorosła - £13,50
Uczniowie, seniorzy - £10
Dzieci poniżej 16 lat - bezpłatny
Raz zakupiony bilet pozwala na dowolną ilość wizyt w muzeum przez rok od daty nabycia.

Strona internetowa

www.ltmuseum.co.uk

Dane aktualne na dzień: 13 sierpnia 2011

Zdjęcia


Widok na hol.


Oryginalny piętrowy autobus.
Wagon metra z początków XIX wieku.


Budynek muzeum z zewnątrz.Odsłon: 86118
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021