MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Tottenham

Nazwa Tottenham jest wymieniona w Domesday Book (rodzaj rejestru sporządzonego na rozkaz Wilhelma Zdobywcy, który zawierał informacje na temat gruntów, trzody, budynków i ludności). Widnieje tam jako gospodarstwo rolne niejakiego Tota - stąd dzisiejsza nazwa dzielnicy.

Przed długi czas Tottenham był typowo wiejskim obszarem, dopiero w XIX wieku za sprawą kolei i rozwoju handlu zauważono potrzebę większej zabudowy i industrializacji tego regionu Londynu. Tottenham rozkwitał zaskakująco szybko; niestety w czasie II wojny światowej stał się głównym celem bombardowania Luftwaffe.

Po II wojnie światowej dzielnica ponownie rozkwitła, ściągając do siebie rozmaitych imigrantów. Na chwilę obecną Tottenham uważa się za najbardziej zróżnicowaną etnicznie część Europy Zachodniej.

Według niektórych owa różnorodność mogła przyczynić się do krwawych zamieszek, które dwukrotnie dotykały Tottenham.

Zamieszki 1985

6 października 1985 w dzielnicy Tottenham miały miejsce wielkie zamieszki, które zostały wywołane śmiercią czarnoskórej Cynthii Jarett, zmarłej na zawał w trakcie kiedy policja przeszukiwała jej mieszkanie. To wydarzenie doprowadziło do napięcia i walki między czarnoskórą młodzieżą a Metropolian Police, którą posądzano o rasizm. Atmosferę podgrzewał dodatkowo fakt, że kilka dni wcześniej w Brixton zastrzelono inną afromerykankę.

W czasie zamieszek zginął policjant Keith Blakelock, który został zaatakowany przez rozwścieczony tłum uzbrojony w maczety, noże i inną broń. Posądzonych o zbrodnie zostało 6 osób (w tym 3 nieletnich), którym z tego tytułu wytoczono proces.

Zamieszki 2011

26 lat później w podobny sposób zaczęły się kolejne rozruchy. 6 sierpnia 2011 podczas aresztowania policjanci śmiertelnie postrzelili 29-letniego Marka Duggana. Jego śmierć szybko nakręciła spiralę przemocy wśród różnokolorowej ludności dzielnicy, wkrótce rozprzestrzeniając się w inne rejony Londynu (m.in. Croydon, Enfield, Wood Green, Brixton), a także do innych miast: Birmingham, Liverpoolu, Nottingham, Bristolu.

W ciągu kilku nocy rozwścieczona młodzież niszczyła, podpalała i okradała sklepy, budynki użyteczności publicznej i mieszkania prywatnych ludzi. W samej dzielnicy Tottenham straty wyceniono na ponad 100 mln funtów.

W zamieszkach śmierć poniosły 4 osoby, 111 policjantów zostało rannych, a do aresztu trafiło ponad 1100 chuliganów.Odsłon: 23693
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021