MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

TOP 10...


...momentów w historii

Zobacz również:
- TOP 10 momentów w historii
- TOP 10 filmów z Londynem
- TOP 10 znanych mieszkańców
- TOP 10 wydarzeń sportowych
- TOP 10 pisarzy
- TOP 10 muzyków
- TOP 10 zajęć na powietrzu

Najazd Rzymian – 43 r. n.e.

Rzymianie otoczyli Londyn murami, których część do dziś możemy podziwiać. Londyn zawdzięcza im także pierwszy most na Tamizie.


Podbój normandzki – 1066

Kolejna inwazja na Brytanie miała miejsce w 1066. Pretensję do korony wysunął władca Normandii znany jako Wilhelm Zdobywca, który dokonał podboju Anglii (bitwa pod Hastings).


Reformacja - 1534

Spór między Henrykiem VIII a Papieżem Klemensem VII doprowadził do zerwania stosunków Anglii z Rzymem i do mianowania Henryka VIII głową kościoła.


Egzekucja Karola I Stuarta – 1694

Karol I jest jedynym władcą, który został obalony i skazany na śmierć. Zarzucano mu, że jest przyczyną wszystkich nieszczęść nękających wówczas kraj. To za jego sprawą rozwiązano parlament, zwiększały się też powody licznych już sporów. Najwyższy Trybunał Sądowy skazał do na ścięcie. Egzekucji dokonano 30 stycznia 1694r.


Wielki Pożar Londynu – 1666

2 września 1666 Londyn stanął w płomieniach. 2/3 miasta zostały doszczętnie spalone, zginęło 6 osób. Płomienie trawiły miasto przez 5 dni. Pożar rozpoczął się przez zapalenie piekarni przy ul. Pudding Lane. Wschodni wiatr i drewniana zabudowa miasta sprzyjały rozprzestrzenianiu się płomieni. To największa katastrofa, która dotknęła Londyn.


Pierwsze metro – 1864

10 stycznia 1864 spółka Metropolian Railway otwarła pierwszą kolejkę podziemną.


Pierwsza sieć kanalizacyjna – 1875

Przez lata londyńczycy zmagali się z problemem zanieczyszczenia Tamizy, który został rozwiązany dopiero w 1875, kiedy to inżynier Joseph Bazalgette wybudował sieć kanalizacyjną.


Blitz – 1940 -41

W okresie od września 1940 do maja 1941 trwały naloty floty niemieckiej na Anglie. Skupiały się one głównie na Londynie i na celach cywilnych. Początkowo odbywały się za dnia – pod koniec ataki odbywały się nocami. W wyniku nalotów zginęło około 30 tysięcy Londyńczyków.


Zamach w Londynie – 2005

7 lipca 2005 roku miały miejsce 3 eksplozje w metrze (największa na stacji King’s Cross) i 1 w autobusie. W wyniku zamachów zginęły 52 osoby (w tym 3 Polki) a 700 zostało rannych.


Igrzyska Olimpijskie - 2012

Wydarzenie wielkiej rangi, które ciągle jeszcze przed nami. Już trzeci raz w historii igrzysk Londyn będzie gospodarzem. Wcześniej miało to miejsce w 1908 roku i 1948....filmów z Londynem w tle

Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street

Reżyserowany przez ekscentrycznego Tima Burtona. W główną postać wcielił się Johnny Deep. Film – jak chyba wszystkie pozostałe, które są „sprawką” Burtona można albo uwielbiać albo nienawidzić. Niezwykły klimat, mrok, sporo krwi… i Londyn z XIX wieku. Wszystko w musicalowej oprawie .


Dziennik Bridget Jones

Ekranizacja bestsellerowej powieści Helen Fielding, z niezapomnianą rolą Reene Zellweger, która wcieliła się w tytułową postać. Perypetie poszukującej szczęścia singielki.


Sherlock Holmes

Postać sławnego detektywa przeniesiona na wielki ekran. Przy okazji mamy okazję poznać Londyn z czasów rewolucji przemysłowej, stąd nieco industrialne krajobrazy. Poznajemy także Londyn od nieco mrocznej strony..


Mądrość i seks

Film warty uwagi chociażby ze względu na reżyserię, której podjęła się sama Madonna. Jak nazwa wskazuje – dużo seksu, poza tym wielkomiejski obraz metropolii londyńskiej i bohaterów próbujących znaleźć w niej swoje szczęście .


Oliver Twist

Ekranizacja dzieła Karola Dickensa, który urodził się i mieszkał w Londynie. Reżyserowany przez Romana Polańskiego, który w mistrzowski i niezwykle plastyczny sposób oddał klimat Londynu XIX wieku.


Zakochany Szekspir

Film, który nie tylko przybliża nam osobę najsłynniejszego dramatopisarza, ale także zapewnia malowniczy obraz Londynu epoki elżbietańskiej. Film został uznany przez krytyków; zdobył aż 7 Oskarów.


Johnny English

Filmowy pastisz filmów sensacyjnych i postaci Jamesa Bonda. Odtwórcą głównej roli jest Rowan Atkinson znany jako Jaś Fasola. I nie da się ukryć, że English z Fasolą mają wiele wspólnego. ..


To właśnie miłość

Komedia romantyczną, która ma wielu fanów wśród osób, które zdecydowanie nie przepadają za tym gatunkiem. Film ukazuje współczesny Londyn w przekroju od „zwykłych miejsc” jak np. puby, mieszkania, szarych ludzi, po siedzibę samego premiera.


28 dni później

Katastrofalny obraz Londynu, który został spustoszony przez groźnego wirusa. Jeden z niewielu filmów, w którym widać panoramę wyludnionej stolicy Wielkiej Brytanii – co trzeba przyznać – robi wielkie wrażenie.


Franklyn

Thiller futurystyczny, którego akcja dzieje się we współczesnych Londynie oraz jego odpowiedniku, tj. „metropolii z przyszłości”... znanych mieszkańców LondynuSherlock Holmes

Postać fikcyjna. Jeden z najsławniejszych detektywów na świecie, stworzony przez Artura Conana Doyla. Po raz pierwszy pojawia się w 1891.Do dziś rośnie grono jego fanów i do dziś otrzymuje listy na swój adres przy 221 Baker Street. Fani mogą odwiedzać muzeum poświęcone Sherlockowi.


Wolfgang A Mozart

Austriacki muzyk i kompozytor. Mieszkał przez pewien okres przy No. 180 Ebury Street


Benjamin Franklin

Amerykański naukowiec i polityk. Zamieszkiwał przy No. 38 Craven Street


Charlie Chaplin

Popularny i ubóstwiany przez tłumy aktor. Urodził się przy No. 287 Kennington Road


Charles de Gaulle

Polityk i specjalista do spraw wojskowości. W czasie II wojny światowej stał na czele emigracyjnego rządu Francji. Twórca komitetu „Wolna Francja”. Jego kwatera główna w czasie II wojny światowej mieściła się przy No. 6 Carlton Terrace.


Dwight Eisenhower

Naczelny Dowódca Alianckich Ekspedycji Sił Zbrojnych, mieszkał przy No. 20 Grosvenor Square, niedaleko ambasady amerykańskiej


Mark Twain

Amerykański pisarz, satyryk, humorysta. Przez około rok mieszkał przy 23 Tedworth Street.


Jimi Hendrix

Amerykański gitarzysta. Mieszkał w centralnym Londynie przy 23 Brook Street


Henry James

Amerykański pisarz. Zamieszkiwał przy Bolton Street oraz Cheyne Walk gdzie zmarł.


Mahatma Gandhi

Ojciec indyjskiej niepodległości. Studiował prawo w the Inner Temple w 1889.


Giuseppe Mazzini

Włoski rewolucjonista i patriota. Mieszkał przy No. 183 Gower Street....wydarzeń sportowychWimbledon Lawn Tennis Championship

Jedno z najważniejszych wydarzeń tenisowych świata. Odbywa się na przełomie czerwca i lipca

London Marathon

26.2 mili, czyli około 42 kilometry. Tyle wynosi długość trasy, którą powinni pokonać uczestnicy maratonu, od Greenwich Park do The Mall. Maraton ma miejsce w kwiatniu.

Friends Provident Trophy

Jeden z ważniejszych dni dla fanów tradycyjnego angielskiego sportu – czyli krykieta. Odbywa się w czerwcu

Oxford and Cambridge Boat Race

Coroczna rywalizacja między dwoma najważniejszymi uniwersytetami. Wyścig łódek odbywa się na Tamizie, na dystansie 6,5 kilometra. Miesiącem wyścigu jest marzec.

The London International Horse Show

Wystawa odbywająca się każdego roku w okolicach świąt Bożego Narodzenia.

Varisty Match

Pojedynek rugby między Oxfordem i Cambridge. Odbywa się w grudniu

Head of the River Race

Trwająca cały dzień walka 400 drewnianych łódek walka o tytuł mistrza. Odbywa się w marcu

Six Nations Rugby

Coroczne zawody w rugby między Anglią, Francją, Irlandią, Włochami, Szkocją i Walią

Royal Ascot

Coroczne wyścigi konne, odbywające się w Ascot. Jednak prawdziwa rywalizacja dotyczy obszaru mody – tego kto ma większy, piękniejszy kapelusz i kreację.

Doggett’s Coat and Badge Wager

Najstarsze na świecie regaty. Początkowo w wyścigach brali udział londyński gondolierzy, którzy dawniej dawali możliwość przejażdżki po Tamizie. Obecnie 6 zawódników ściga się jednoosobowymi łódkami na 7kilometowej trasie.

... muzyków pochodzących z Londynu

David Bowie

Piosenkarz, kompozytor, aktor. Multiinstrumentalista. Ma na koncie wiele płyt i przebojów. Zagrał w licznych filmach, m.in.: Człowiek, który spadł na Ziemię, Wesołych Świąt Pułkowniku Lawrence, Ostatnie kuszenie Chrystusa (rola Poncjusza Piłata), pojawił się także w Twin Peaks: Ogniu krocz za mną. Do jego największych przebojów zaliczają się: Let’s Dance, China girl, Man who sold the world.


Slash

Saul Hudson, znany jako Slash to jeden z wybitniejszych gitarzystów na świecie Znany przede wszystkim z wieloletniej współpracy z zespołem Guns’N’Roses. Współpracował również w Michaelem Jacksonem – m.in. przy przeboju Black or White.


Elton John

Angielski kompozytor, pianista i piosenkarz. Autor wielu albumów i utworów, które królowały na światowych listach przebojów. Był wielkim przyjacielem księżnej Diany. Jako jedna z pierwszych wpływowych osób świata muzyki przyznał się do swojej homoseksualnej orientacji seksualnej. Na całym świecie ma miliony wiernych fanów.


Skin

Jeden z najbardziej niezwykłych kobiecych wokali. Okazjonalnie modelka. Wokalistka brytyjskiego zespołu Skunk Anansi. Wydała kilka albumów solowych.


Elvis Costello

Brytyjski muzyk, przez licznych uważanych za twórcę Nowej Fali (New wave). Łamał konwencje muzyczne, mieszał gatunki. Jego największe przeboje to: Less Than Zero, Pump it Up.


George Michael

Producent, kompozytor i muzyk. Związany głownie z gatunkami soul i pop. Na swoim koncie posiada wiele przebojów. Na początku swojej kariery był członkiem zespoły Wham! Obecnie prowadzi karierę solową. Dość często w prasie pojawiają się doniesienia o skandalach, w których G.M bierze udział. Na szczęście skandale to nie jedyny powód, dla którego jest tak bardzo popularny i ubóstwiany przez miliony fanów.


Burial

William Bevan znany jako Burial. W ostatnich latach robi wielką karierę. Zajmuje się muzyka elektroniczną, łączy ze sobą: ambitne, house, dubstep. Dzięki niemu owe gatunki są coraz bardziej doceniane. Jego drugi album Untrue został przez krytyków okrzykniętym jednym z najważniejszych wydawnictw muzycznych 2007r.


Brian May

Współzałożyciel i gitarzysta legendarnej grupy QUEEN. Jest autorek kilkunastu przebojów swojego zespołu. W rankingu magazynu The Rolling Stones na 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów, zajął 39 miejsce.


Phil Collins

Wokalista, perkusista, autor tekstów. Znany zarówno z kariery solowej, jak i bycia członkiem grupy Genesis. Autor wielu przebojów. Otrzymał kilka nominacji do Oskara, laureatem został w końcu dzięki piosence You will be in my heart, pochodzącej z Disneyowskiej animacji Tarzan. Grał w kilku filmach, był odtwórcą głównej roli w brytyjskim filmie Buster.


Jimmy Page

W rankingu magazynu The Rolling Stones na 100 najlepszych gitarzystów wszechczasów zajął 9 miejsce. Współzałożyciel legendarnej grupy Led Zeppelin. Po rozpadzie zespołu zaczął prowadzić karierę solową. Współpracował m.in. z takimi zespołami jak: The Rollong Stones, The Who, The Kinks.


... pisarzy związanych z Londynem

Agatha Christie

Genialna autorka kryminałów. Napisała najbardziej poczytne książki w historii literatury. Przez jakiś czas żyła i tworzyła w Londynie, gdzie po raz pierwszy zamieszkała w 1918 roku. Osiedliła się przy 5 Northwick Terrace w St. John’s Wood i spędziła tam ostatnie miesiące wojny. Następnie przenosiła się kilka razy, jednak najdłużej mieszkała przy 48 Swan Court (Chelsea). Tam też powstała jedna z jej najsłynniejszych powieści „Świadek oskarżenia”, która doczekała się ekranizacji. Główną rolę kobiecą odegrała w niej Marlena Dietrich.
Christie była emocjonalnie związana z Londynem, pewnie między innymi dlatego bohatera większości swoich powieści – czyli Herkulesa Poirot – ulokowała właśnie w Londynie


Karol Dickens

Jeden z ważniejszych pisarzy angielskich XIX wieku. Autor najlepszych powieści społeczno-obyczajowych. W Polsce najbardziej znany z „Opowieści wigilijnej”. Inne jego równie popularne dzieła to: „Olivier Twist”, „David Copperfield”, „Wielkie nadzieje”. Wiele z nich doczekało się swoich ekranizacji, zaś Oliviera Twista mogliśmy podziwiać na wielkim ekranie dzięki Polakowi – Romanowi Polańskiemu. Dickens przez kilka lat pełnił funkcję kronikarza spisującego najważniejsze wydarzenia z życia ówczesnego Londynu. Zamieszkiwał przy 48 Doughty Street


Artur Conan Doyle

Twórca postaci sławnego na całym świecie Sherlocka Holmesa. Z wykształcenia lekarz, który jednak swoje życie poświęcił pisaniu powieści. Obok powieści o słynnym detektywnie warto wspomnieć inną, równie popularną powieść Doylea – „Zaginiony świat”. Przez kilka lat zamieszkiwał przy 12 Tennison Road, South Norwood, SE25.


Virginia Woolf

Niezwykła i tragiczna postać angielskiej literatury. Czołowa przedstawicielka modernizmu, feministka. Członkini Grupy Bloomsbury. Autorka popularnych i niezwykle istotnych w świeci literatury powieści, opowiadań i esejów. Jedne z najważniejszych tytułów to: Pani Dalloway, Do latarni morskiej, Własny pokój, Pokój Jakuba, Noc i dzień. Cierpiała na cyklofrenie, przeżyła kilka załamań nerwowych, wiele czasu spędzała w zakładach psychiatrycznych. Ostatecznie w 1941 popełniła samobójstwo rzucając się do rzeki. Warto w tym miejscu wspomnieć o filmie Godziny, gdzie Nicole Kidman wcieliła się w postać Virginii. Niezapomniana rola została nagrodzona zasłużonym Oskarem.


Oscar Wilde

Urodzony w Dublinie poeta, prozaik i dramatopisarz. Autor m.in. popularnego Portretu Doriana Graya czy Męża idealnego. Był biseksualistą i skandalistą. W związku ze swoim burzliwym życiem i wieloma ekscesami w 1895 został aresztowany i skazany na 2 lata ciężkich robót i osadzony w więzieniu w Reading pod Londynem. Po odbyciu kary wyjechał do Paryża, gdzie napisał Balladę o więzieniu w Reading.


John Milton

Angielski pisarz i poeta. Autor Raju utraconego – poetyckiego eposu, który rozpoczyna się od opisu upadku szatana i jego zwolenników. Inspirowało się nim wielu wybitnych twórców kolejnych epok, m.in. William Blake, czy też Krzysztof Penderecki, który w 1978 stworzy operę Raj utracony.


William Blake

Jeden z tzw. poetów przeklętych pochodzenia angielskiego. Pisarz, poeta, malarz. Jeden z prekursorów romantyzmu. Dość ekscentryczny, przez otoczenie uważany był za szaleńca; wizjoner, mistyk, twierdził, iż często doznaje objawień religijnych. Mimo, że tworzył w wieku XVIII jego liczne ślady odnajdujemy w kulturze współczesnej. Jest inspiracją dla wielu artystów, jak np. dla Jima Jarmusha, który w swoim filmie „Truposz” umieścił motyw postaci Blakea. Zespoły, w których twórczości możemy odnaleźć slady Blakea to : The Doors, Tangerine Dream, Ulver, Iron Maiden. Inspirował także polską pisarkę Olgę Tokarczuk (Prowadź swój pług przez kości umarłych).


Sylvia Plath

Urodziła się w Ameryce, jednak rozkwit jej twórczości miał miejsce w Anglii. Zamieszkiwała przy Chalcot Square w pobliżu the Primrose Hill Regent's Park / 23 Fitzroy Road. Określana mianem poetki przeklętej. Zaliczana do nurtu poezji konfesyjnej, czyli poezji wyznania. Jej najbardziej znaną powieścią jest autobiograficzny Szklany klosz. Podobnie jak Woolf cierpiała na cyklofrenię. Miała za sobą kilka prób samobójczych; ostateczna udana próba miała miejsce w 1963, kiedy to zatruła się gazem. W 2003 powstał film Sylvia przedstawiający najważniejsze momenty życia poetki. Główna rolę grała w nim Gwyneth Paltrow.


Ian Fleming

Angielski pisarz. Mieszkał przy 22 Ebury Street, Belgravia. Największą sławę przyniosła mu seria kryminałów z Jamesem Bondem. Jego powieści doczekały się ekranizacji, których premiery zawsze wiązały się z wielkim poruszeniem. W rolę brytyjskiego agenta wcielali się m. in Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan, Daniel Craig.


William Szekspir

Autor około 38 sztuk, który na zawsze zmienił stan światowego teatru. Jego prace zostały przetłumaczone na większość języków, należą też do najczęściej wystawianych sztuk teatralnych. Do najsłynniejszych dzieł Szekspira należą: Romeo i Julia, Sen nocy letniej, Burza, Kupiec wenecki, Hamlet, Makbet, Jak wam się podoba, Poskromienie złośnicy.


... zajęć na świeżym powietrzu

Wioślarstwo

Do wioślarstwa zachęcają liczne parki z jeziorkami, jak np. Hyde Park, Regent’s Park i Battersea Park.


Łyżwiarstwo

Londyn obfituje w lodowiska, np. kryte w Lesiurebox w Queensway. Zimą lodowiska plenerowe pojawiają się m.in. przy Muzeum Historii Naturalnej oraz Somerest House.


Puszczanie latawców

Aktywność dająca wielką frajdę nie tylko dzieciom. Najlepsze „loty” zapewniają Primrose Hill oraz Blackheath.


Pływanie

Miłośnicy wody znajdą w Londynie wiele basenów publicznych.


Podziwianie przyrody

Zielone tereny Londynu kryją w sobie bogactwo fauny i flory, której poznawanie to prawdziwa przyjemność


Jazda na deskorolce

Wiele parków jest przystosowanych do jazdy na desce. Amatorzy tego sportu koniecznie musza zajrzeć na the South Bank.


Jazda na rowerze

Turyści mają możliwość wypożyczenia rowerów np. w On Your Bike in London Bridge (nr kontaktowy: 020 7378 6669) lub The London Bicycle Tour Compay (tel. 020 7928 6838)


Tenis

Londyn oferuje wiele kortów tenisowych


Rolki

Szerokie trasy w Hyde Park dają możliwość wygodnej i bezpiecznej jazdy na rolkach


Jazda konna

Miłośnicy koni i jeździectwa w Hyde Parku poczują się jak w raju!
Odsłon: 53043
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021