MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Sport

Londyn znany jest nie tylko z popularnych zabytków i muzeów, ale także z powodu różnorodnych obiektów i wydarzeń sportowych. Każdego roku w na terenie miasta odbywają się setki mniejszych lub większych imprez m.in. rozgrywane były tutaj już dwa razy Letnie Igrzyska Olimpijskie (1908,1948), a w 2012 roku odbędą się następne. Tym samym Londyn stanie się pierwszym miastem na Świecie, które będzie 3-krotnym gospodarzem olimpiady.

Podobnie jak w całej Europie największą popularnością cieszy się piłka nożna, znajduje się tutaj aż 6 stadionów należących do klubów pierwszoligowych (Arsenal, Charlton, Fulham, Tottenham, West Ham United oraz obecny mistrz Anglii - Chelsea), a także sławny Wembley, którego pojemność wynosi 90 000 miejsc.

Popularny jest też tenis. Na południu miasta, w dzielnicy Wimbledon mieszczą się słynne korty. Corocznie na przełomie czerwca i lipca rozgrywany jest tam wielkoszlemowy turniej tenisowy uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata na kortach trawiastych.

Innym ważnym wydarzeniem jest londyński maraton, który odbywa się kwietniu. W 42km biegu udział może wsiąść każdy kto czuje się na siłach i dla kogo wystarczy miejsca na liście startowej.

Pozostałe popularne wśród londyńczyków dyscypliny sportu to koszykówka, rugby, krykiet, łyżwiarstwo, różnego rodzaju biegi oraz kajakarstwo. Dzięki doskonałej infrastrukturze młodzi mieszkańcy metropolii mogą bez przeszkód rozwijać swoje sportowe talenty i zainteresowania.Nowey Wembley


Maraton londyński


Wimbledon


Stadion ChelseaOdsłon: 56809
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021