MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Soho

Dzielnica jeszcze w XX wieku ciesząca się opinią miejsca „moralnego zepsucia”, którą zapewniły mu liczne domy publiczne, seks-shopy, kwitnące i dalekie od grzeczności życie nocne.

Na dzień dzisiejszy Soho to jedna z modniejszych dzielnic Londynu, pełna eleganckich i wytwornych restauracji, biur wielu ważnych korporacji, pubów, kin, klubów, modnych sklepów.

To zdecydowanie niezwykłe miejsce, jeśli wziąć pod uwagę jego „dualizm” – z jednej strony Soho jest jedną z bardziej wytwornych dzielnic Londynu, lubią ją osoby majętne; ceny nieruchomości bywają naprawdę wysokie – z drugiej strony Soho jest otwarte na imigrantów, mieszka tutaj wiele osób biednych, wręcz ubogich.

Niezmienne Soho pozostaje pod względem otwartości obyczajowej – nadal znajdziemy tutaj mnóstwo domów uciech. Poza tym to dzielnica, która często określana jest mianem „londyńskiej stolicy homoseksualistów” – znajdziemy tutaj wiele barów dla gejów, a widok transwestytów bynajmniej nie bywa dla nikogo zaskoczeniem.

Dźwięczna i łatwa do zapamiętania nazwa po raz pierwszy została użyta podczas polowania; okrzyk so ho był wydawany przez myśliwego, kiedy ten zobaczył królika.

Oprócz tego, że Soho znane jest jako londyński odpowiednik amsterdamskiej dzielnicy czerwonych latarni, słynie również z China town. To nic innego jak centrum mniejszości chińskiej. Znajdziemy tam najlepsze restauracje azjatyckie. Wielkim i naprawdę wartym uwagi wydarzeniem, które ma tutaj miejsce są obchody Chińskiego Nowego Roku.

W pobliżu Soho znajdują się 4 stacje metra: Oxford Circus, Piccadilly Circus, Tottenham Court Road, Leicester Square.

Atrakcje dzielnicy Soho

China Town

Londyńska kolebka kultury chińskiej, którą możemy tutaj chłonąć wszystkimi zmysłami. Znajdziesz tu najlepsze restauracje, na każdym kroku natkniesz się na architekturę charakterystyczną dla Chin, możesz zrobić zakupy w chińskich supermarketach, na targu kupić egzotyczne owoce i warzywa. Po przekroczeniu ozdobnej bramy przy Gerrard Street, przenosisz się w zupełnie inny, kolorowy i pachnący Azją świat.

Old Campton Street

Główna ulica dzielnicy Soho, tętniąca życiem niezależnie od pory. Określana także mianem głównej ulicy „seksu” w Londynie. To właśnie tutaj znajdziemy najwięcej pubów i klubów dla gejów. Przy Old Campton Street znajduje się również słynny Prince Edward Theatre . Tutaj po prostu nie da się nudzić!

Soho Square

Przepiękne miejsce, na które składa się ogromny park i ogrody. Pierwotnie określane nazwą Placu Królewskiego – w związku z tym, że było to jedne z ulubionych miejsc Karola II. Dziś na Soho Square możemy podziwiać jego rzeźbę, zaś latem odbywa się tutaj mnóstwo darmowych koncertów.

Trocadero

Ogromne centrum rozrywki i trwonienia pieniądza w samym sercu Londynu. Na kilku piętrach kompleksu znajdują się sklepy, bary i gigantyczne królestwo najróżniejszych maszyn do gier, które przyciąga dzieci i nastolatków żądnych wrażeń.
Metro: Piccadilly Circus | codziennie 9-17 | www.londontrocadero.com

Zdjęcia


China Town - główna ulica


Jedna z setek restauracji w China Town


Sklep z chińskimi „przysmakami”


Piknik na kipiącym zielenią Soho SquareOdsłon: 143427
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021