MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

The Shard

The Shard to obecnie najwyższy wieżowiec Londynu i całej Unii Europejskiej.

310-metrowy drapacz chmur, usytuowany niedaleko mostu London Bridge i dworca kolejowego o tej samej nazwie. Dumnie góruje nad stolicą Wielkiej Brytanii.

Wrażenie jego ogromnej wysokości potęguje fakt, iż Londyn jeszcze do niedawna rozrastał się głównie w płaszczyźnie poziomej, a nie jak inne miasta tej wielkości - w górę (np. Nowy Jork czy Tokio). Z tego względu The Shard pozostawił daleko w tyle wszystkie mogące konkurować z nim londyńskie konstrukcje. One Canada Square, drugi najwyższy wieżowiec Londynu, mierzy "zaledwie" 235 metrów.

W dosłownym tłumaczeniu nazwa wieżowca oznacza odłamek szkła, co bardzo dobrze odzwierciedla wygląd bryły budynku i jego ostry czubek.

Przeznaczenie poszczególnych kondygnacji zostało zaplanowane podobnie jak w innych tego typu obiektach. Parter zajmują luksusowa restauracja, hotel oraz recepcja tarasu widokowego. Pierwsze i drugie piętro należy do ogólnodostępnych lokali handlowych. Kolejne 25 pięter to nowoczesne pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni 54 tys. m2. Na piętrach 31, 32 i 33 znajdują się restauracje. Powierzchnię począwszy od 34, aż po piętro 52 zajmuje 5-gwiazdkowy Shangri-La Hotel. Kolejne 12 kondygnacji zajmują prywatne apartamenty, których ceny rynkowe sięgają nawet 50 mln funtów.

Nie potrzeba jednak fortuny by dotrzeć jeszcze wyżej. Na piętrach 68-72 jest bowiem dostępny taras widokowy, z którego w pogodny dzień można dostrzec nawet morze.

Wysokość310 metrów
Liczba pięter95
Wysokość najwyższego przęsła90 m
Koszt budowy500 mln funtów
Ukończenie budowymaj 2012
Liczba wind44

Zdjęcia

The Shard podczas budowy

Nocna iluminacja

Widok z perspektywy przechodnia

W pogodny dzień z tarasu widokowego na 69. piętrze widok sięga nawet 70 kilometrów

The Shard widziany z poziomu Tamizy

Charakterystyczny czubek przypominający odłamek szkłaOdsłon: 28762
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021