MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Londyn z dziećmi

Londyn to miasto przyjazne rodzinom posiadającym dzieci. Na najmłodszych czeka tu naprawdę wiele niezapomnianych atrakcji, które sprawią frajdę także rodzicom.

Infrastruktura większości muzeów i obiektów ważnych pod względem turystycznym, uwzględnia potrzeby dzieci; znajdziemy tam miejsca przystosowane do przewijania maluchów czy karmienia. W restauracjach i kawiarenkach mamy wybór żywności i napojów dla najmłodszych.

Londyn posiada wiele uroczych zakątków zieleni, które – o ile pogoda temu sprzyja – są idealnymi miejscami na rodzinne pikniki, bądź też aktywny wypoczynek. Jeziorka dają możliwość relaksu, karmienia zwierząt, puszczania statków. W sezonie zimowym zostaje otwartych wiele lodowisk.

Place zabaw są naprawdę bezpieczne – zazwyczaj odgrodzone. To cecha nie tylko znanych placów jak np. Diane Memorial Playground (gdzie stoi ogromny, drewniany statek piracki).

Bilety ulgowe zwykle obejmują dzieci w przedziale wiekowym 5-16. Milusińscy poniżej 5 roku życia najczęściej mają przywilej darmowego korzystania z atrakcji i wejść.

Okres wakacji i przerw świątecznych związany jest ze zwiększonym zainteresowaniem muzeami i miejscami, które przyciągają dzieciaki co wiąże się z większym tłokiem i znacznie dłuższymi kolejkami niż w dni powszednie. Jednak warto się tym nie zniechęcać, gdyż jest to jednocześnie czas rozkwitu ogromnej ilości atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych.

Jedno jest pewne – dzieci nie będą się nigdy nudziły w Londynie! Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze atrakcje dla dzieci.

Muzeum Nauki

Jedno z największych londyńskich muzeów czeka na dzieci, chcące zagłębić się w świat nauki, techniki i eksperymentów.

Zwiedzenie wszystkich zakątków gmachu może potrwać cały dzień, dlatego oprócz ciekawych ekspozycji zadbano też o restaurację, kawiarnię, czy miejsca do karmienia i przewijania niemowląt.

Wstęp bezpłatny | 10.00 - 18.00 | Exhibition Road, South KensingtonMuzeum Historii Naturalnej

Natural History Museum – miejsce, dające niepowtarzalną okazję aby w porywający sposób zapoznać się z życiem i funkcjonowaniem organizmów zamieszkujących Ziemię. Muzeum oferuje tak wiele atrakcji, że nawet po kilkugodzinnej wizycie pozostaje niedosyt! Ekologia, biologia człowieka, ewolucja, geologia to tylko część zagadnień, które podejmuje muzeum. Dzieci na pewno będą zachwycone poruszającymi się dinozaurami, czy też modelami zwierząt, zachowującymi ich oryginalne rozmiary (gigantyczny płetwal błękitny, żyrafa, itd.)

Wstęp wolny | otwarte 10.00-17.50 | Cromwell Road, London SW7 5BD | www.nhm.ac.ukMuzeum Wojny

Imperial War Museum – miejsce, które zainteresuje nie tylko miłośników historii czy militariów. Muzeum pozwala przenieść się w czasy rozmaitych wojen. Znajdziemy tutaj między innymi poruszającą wystawę poświęconą Holocaustowi, szeroką prezentację wszelakiej broni i wyposażenia wojskowego. Uwagę dzieci przykują prawdziwe czołgi, samoloty i łodzie podwodne do których można wejść. Istotny jest fakt, iż praktycznie wszystkiego możemy dotknąć a nie tylko obserwować zza szklanych gablot.

Informacje praktyczne: Muzeum wojny

Muzeum Dzieciństwa i Zabawek

Museum of Childhood - muzeum zabawek i gier, które jest laureatem London Tourist Board z 2004 w kategorii „ulubione miejsce dla dzieci”. To punkt, który sprawi wielką frajdę każdemu, niezależnie od wieku. Wygląd zewnętrzny może zmylić, gdyż wydaje się on nieco nudny i absolutnie nie zapowiada wspaniałych, kolorowych atrakcji jakie kryją się wewnątrz budynku.

Wystawy lalek, domów dla lalek, żołnierzyków, kolejek, maskotek to tylko część zasobów muzeum. Ponadto na jego terenia istnieją miejsca, gdzie najmłodsi mają okazję nie tylko podziwiać zabawki, ale także się nimi bawić, czytać książki, przebierać się, cieszyć ogromnymi grami planszowymi, brać udział w interaktywnych opowieściach bądź warsztatach sztuki.

Na terenie muzeum istnieje możliwość poruszania się z wózkami.

Strona internetowa: www.vam.ac.uk/moc

Wstęp bezpłatny | 10.00 - 17.30 | Cambridge Heath Road, London E2 9PA

Przejażdżka kolejką DLR

Dzieci (a zwłaszcza chłopcy) będą zachwycone możliwością wcielenia się w rolę maszynisty prawdziwego pociągu kolejki DLR, która wchodzi w skład londyńskiego metra. Wszystkie składy prowadzone są przez komputer, bez udziału ludzi, przez co dziecko siedzące na samym przodzie ma poczucie kontroli nad całym pociągiem.

Sieć DLR obejmuje większą część wschodniego Londynu. Stacja najbliżej centrum miasta to Bank. Celem podróży kolejką mogą być np. obserwatorium w Greenwich lub muzeum londyńskich doków, gdzie na nasze pociechy czeka również wiele atrakcji.

Muzeum Sherlocka Holmesa

Prywatne muzeum poświęcone jednemu z najsłynniejszych detektywów świata. Usytuowane przy Baker Street 239, a mimo to na drzwiach widnieje numer 221b, co pozwala odnieść wrażenie, iż znajdujemy się w prawdziwym mieszkaniu Sherlocka.

Napotkamy tam rzeczy osobiste detektywa, w tym jego sławną czapkę, lupę z którą nigdy się nie rozstawał i wiele innych, jak np. listy do jego przyjaciela Watsona. To miejsce, którego fan przygód Sherlocka nie może nie odwiedzić podczas pobytu w Londynie.

Niestety muzeum nie jest dostępne dla wózków.

Strona internetowa: www.sherlock-holmes.co.uk

ZOO

Londyńskie Zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Pomijając bogactwo i różnorodność gatunków zwierząt (co daje niepowtarzalną możliwość aby podziwiać na żywo, to co na co dzień jest dla nas niedostępne) miejsce to jest interesujące także pod względem architektonicznym.

Co więcej jest doskonale przystosowane dla rodziców z małymi dziećmi – daje możliwość chociażby podgrzania butelki, zmiany pieluszki itp. Na terenie zoo rozmieszczone są również małe place zabaw.

Więcej informacji: Londyńskie Zoo (ceny wstępu, godziny otwarcia, lokalizacja)
Strona internetowa: www.zsl.org


Zmiana warty

Pobyt w Londynie bez zobaczenia zmiany warty to turystyczny grzech. Wartownicy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Londynu. Istnieją dwa miejsca, gdzie możemy być świadkami tego nieco pompatycznego wydarzenia.

Pierwsze miejsce, gdzie tzw. Foot Guards w szkarłatnych okryciach i wysokich futrzanych czapkach ustępują swojego miejsca kolejnym wartownikom to Buckingham Palace. Owa ceremonia odbywa się każdego dnia (wiosną i latem) o godz. 11.30 i w wybrane dni w okresie jesienno-zimowym. Trwa około 45 minut i wtóruje jej orkiestra grająca tradycyjne marsze wojskowe.

Jednak dzieciom większą frajdę może sprawić zmiana warty tzw. Horse Guards (ubrani w czerwone lub niebieskie okrycia i hełmy z pióropuszem) odbywająca się przy Witehall (niedaleko siedziby premiera przy Downing Street) około godziny 11. Trwa 30 minut.

London Dungeon

Miejsce w Londynie budzące prawdopodobnie największą grozę. Tylko dla starszych dzieci (powyżej 10 roku życia)! Tutaj strach odczuje nawet największy twardziel.

Wkraczając na jego teren przenosimy się do epoki średniowiecza, która została niezwykle realistycznie odtworzona. Doświadczamy epidemii dżumy, jesteśmy świadkami Wielkiego Pożaru, wyrafinowanych tortur, m.in. zrywania paznokci, podążamy śladami Kuby Rozpruwacza. Boimy się utonięcia, śmierci i ciemności. Mamy możliwość przebrnięcia przez Labirynt Straceńców oraz wzięcia udziału w atrakcjach sezonowych jak np. a Haloween Vampire Fest lub Christmas Satan’s Grotto.

Mrożące krew w żyłach pamiątki i upominki dla najbliższych zapewnia nam Horror Shop, zaś zmęczeni po przerażającej przeprawie możemy odetchnąć i posilić się w Blood&Guts cafe (w tłumaczeniu: Krew&Flaki).

Wstęp £28, dzieci £22| otwarte 10-17 | 28-34 Tooley Street, SE1 2SZ London

London Fire Brigade Museum

Muzeum Straży Pożarnej - wielka atrakcja, nie tylko dla chłopców, którzy marzą o zostaniu strażakiem. Muzeum daje możliwość zapoznania się z historią straży pożarnej, na którą składa się między innymi barwna opowieść o Wielkim Pożarze Londynu, bombardowaniach w czasie II wojny światowej oraz wiadomości o stanie obecnym. Atrakcyjności dodaje fakt, iż zwiedzający mają szanse na zgłębienie lub uzyskanie wiedzy dotyczącej wyposażenia i uniformów strażackich, w które dzieciaki mogą się przebierać.

Dorośli £5, dzieci £3 | Konieczna rezerwacja wizyt: 020 8555 1200 | 94a Southwark Bridge Road, London SE1 0EG | www.london-fire.gov.ukOdsłon: 92115
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021