MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Kryształowy Pałac

Kryształowy Pałac to prawdopodobnie największa cieplarnia, jaką kiedykolwiek zbudowano. Każdy wie jak wyglądają cieplarnie w ogrodach czy też duże szklarnie przemysłowe, służące do uprawy warzyw lub innych roślin. Nic jednak nie da się porównać z Kryształowym Pałacem. Zbudowano go z okazji wielkiej, międzynarodowej wystawy, na której zaprezentowano osiągnięcia techniki, odbywającej się od maja do października 1851 roku.

The Crystal Palace został zaprojektowany przez Josepha Paxtona. Pałac był budowlą niezwykłą nie tylko z powodu swoich rozmiarów, ale też ze względu na to, że wzniesiono ją z prefabrykatów. Składała się z żelaznej konstrukcji, w której umocowane były szyby z przezroczystego szkła.

Po zakończeniu imprezy Kryształowy Pałac przeniesiono do południowej części Londynu. Odbywały się tam wystawy, pokazy i koncerty.

W nocy 30 listopada 1936 roku budynek spłonął niemal doszczętnie. Pozostałości przetrwały w tym samym miejscu do roku 1941. Obecnie możemy podziwiać go jedynie na rysunkach i szkicach.

Kryształowy Pałac, Londyn

Odsłon: 240587
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021