MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Komunikacja

Londyn posiada jedną z najbardziej rozwiniętych sieci komunikacji miejskiej w Europie. Niestety w parze z nowoczesnością idą także wysokie ceny - ceny biletów na metro i autobusy są najdroższe na świecie. Całym systemem komunikacji kieruje firma Transport for London (TfL), składają się na niego między innymi: metro + DLR (London Underground), autobusy (London Buses), koleje miejskie (London Rail) oraz tramwaje (London Trams) i taksówki (Cabs).

Jeżeli to możliwe, odradzałbym korzystania z komunikacji miejskiej w godzinach szczytu, tj. 8.00-9.30 i 17.00-18.30, gdyż w tym czasie metro jest niemiłosiernie zatłoczone, a niektóre autobusy są tak przepełnione, że po prostu nie da się do nich wsiąść.

Podróżowanie publicznymi środkami transportu, zwłaszcza metrem jest bardzo proste. Na każdym przystanku czy stacji metra znajdziemy dokładną i przejrzystą mapę okolicy. Czas oczekiwania na metro zwykle nie przekracza 4 minut, autobusy jeżdżą trochę rzadziej, ale w centrum z reguły nie będziemy czekać dłużej niż 5-10 minut.

W metrze i autobusach jest w miarę czysto. Wszędzie obowiązuje zasada "Don't smoking" - przyjemność palenia może kosztować od 50 do nawet 500 funtów.

Cennik komunikacji miejskiej (PDF - 300 kb)

Odsłon: 154089
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021