MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Chelsea

Dzielnica Chelsea jest znana ze znajdujących się na niej nowoczesnych rezydencji oraz stylowych restauracji i pubów. To właśnie tutaj ceny nieruchomości należą do najwyższych w całym Londynie.

Chelsea często nazywana jest dzielnicą artystów, polityków i skandalistów, mieszkali tam bowiem m.in. Margaret Thatcher, Mick Jagger, Keith Richards, Aghata Christie, Freddie Mercury, George Eliot, Kylie Minogue, Bob Marley i wiele innych znanych osobistości.

Główną ulicą dzielnicy jest Kings Road, mieszczą sie tam sklepy znanych projektantów mody, sklepy z antykami lub przytulne kawiarenki, często można także spotkać ludzi reprezentujących różne subkultury m.in hipisów czy punków. Pierwotnie była ona prywatną drogą króla Karola II Stuarta prowadzącą do ogrodów Kew, stąd też wywodzi się jej nazwa. W 1876 roku przy Kings Road powstało Glaciarium - pierwsze w świecie sztuczne lodowisko. W budynku, w którym obecnie znajduje się McDonald w latach 60. ubiegłego wieku mieściła się Chelsea Drugstore - apteka, która następnie przekształciła się w ekskluzywny pub, gdzie nakręcono m.in "Mechaniczną Pomarańczę" Stanleya Kubricka.

Warto przespacerować się także usytuowaną nad rzeką ulicą Cheyne Walk. Z dzielnicy tej można wygodnie dojechać do sklepów i teatrów na West Endzie.

Uwaga: Stadion Chelsea F.C. znajduje się w dzielnicy Fulham.

Stacje metra

- South Kensington
- Sloane Square

Zdjęcia


Crosby Hall


Dawna siedziba Chelsea Drugstore, obecnie McDonalds


Brytyjscy kombatanci w Royal Hospital Chelsea - domu opieki dla bohaterów wojennych

Odsłon: 81967
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021