MIASTA.ORG :: Berlin - Barcelona - Budapeszt - Londyn - Nowy Jork - Paryż - Praga - Sztokholm
» Ważne informacje
Położenie:
51° N, 0° W
Ludność:
12 mln
Powierzchnia:
1607 km2
Burmistrz:
Boris Johnson
Powstanie:
42 r. n.e.

Boże Narodzenie

Większość z nas nie zaprzeczy temu, że okres Bożego Narodzenia to czas naprawdę magiczny. Jak wyglądają obchody Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii, jakie świąteczne zwyczaje są kultywowane w Londynie?

Adwent

Podobnie jak w Polsce, Boże Narodzenie poprzedzają 4 tygodnie adwentu. W tym czasie zaczyna się wielkie odliczanie do świąt, które symbolizuje specjalny wieniec wykonany z ostrokrzewu i ozdobiony 4 świeczkami. Najczęściej 3 z nich są różowe, ostatnia purpurowa. To także okres kiedy w sklepach pojawiają się świąteczne ozdoby. Jednak w ostatnich latach takie ozdoby pojawiają się już nawet w pierwszej połowie października, a znane są przypadki sklepów, które sprzedawały bożonarodzeniowe dekoracje już w sierpniu!

Choinka

Choinka na Trafalgar Square

Również w Anglii trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenia bez choinki. Dla większości rodzin, prawdziwe obchody świąt zaczynają się wraz z wyborem drzewka (chociaż w ostatnich latach Brytyjczycy coraz częściej decydują się na zakup sztucznej choinki) i przygotowywaniem dekoracji.

Jedną z bardziej znanych choinek na świecie znajdziemy w Londynie. Co roku pojawia się ona na Trafalgar Square. Niewiele osób wie, że owo drzewko świąteczne jest ofiarowywane londyńczykom przez stolicę Norwegii - Oslo, w celu upamiętnienia i podziękowaniu za pomoc, jaką mieszkańcy Londynu zaoferowali norwegom podczas II wojny światowej. Pierwsze takie drzewko pojawiło się na Trafalgar Square w 1947 i owa tradycja jest utrzymywana do dzisiaj. Uroczyste oświetlenie tego dowodu przyjaźni brytyjsko-norweskiej odbywa się w pierwszy czwartek grudnia. Choinka na Trafalgar Square stanowi centralny punkt dla bożonarodzeniowych kolędników.

W Anglii - mimo bardzo szerokiego wyboru gotowych dekoracji na choinkę, popularny jest zwyczaj, aby przygotowywać je własnoręcznie. Nieodłączną świąteczną dekoracją są również girlandy.

Jemioła / Misletoe

Jemioła uchodzi za symbol życiodajne energii, płodności. Określana jest także rośliną pokoju. Świąteczny zwyczaj pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście na cały rok - wywodzi się właśnie z Anglii!

Candy cane / Laska cukrowa

Kojarzona głównie z USA, ale bardzo popularna także w Zjednoczonym Królestwie. Tradycyjnie taka laska ma czerwono-biały kolor i miętowy smak, jednak obecnie dostaniemy ją w różnych wariantach kolorystycznych i smakowych. Często zawiesza się ją jako ozdobę na gałązkach choinki.

Poinsettia / Gwiazda Betlejemska

Roślina dekoracyjna związana z Bożym Narodzeniem. Podobnie jak laska cukrowa, kojarzona raczej z USA, ale pojawiająca się także w brytyjskich zwyczajach/symbolach świątecznych.

Świąteczna skarpeta / Christmas Sock / Christmas Stocking

W Anglii, podobnie jak w wielu innych krajach, popularny jest zwyczaj wieszania (najczęściej przy kominku lub łóżku) specjalnej skarpetki, do której św. Mikołaj (w Anglii tzw. Father Christmas) wrzuca drobne upominki - oczywiście tylko dla grzecznych dzieci.


Christmas Cracker

Świąteczny Crackers

Świąteczny "krakers" jest specjalną tubą, zapakowaną w taki sposób, że przypomina cukierek. Jednak nie służy do jedzenia. Po otwarciu znajdziemy tam drobny upominek - zazwyczaj jest nim papierowa korona lub dowcip umieszczony na niewielkim skrawku papieru. Oczywiście im droższy krakers, tym lepsze upominki. W tych z wyższej półki możemy znaleźć otwieracz do butelek, mały notesik, składane lusterko itp. Przy otwieraniu krakers wydaje charakterystyczny odgłos.

25 grudnia - Boże Narodzenie

25 grudnia jest najważniejszych dniem świątecznym dla mieszkańców Anglii. To właśnie wtedy spożywa się coś w rodzaju naszej wigilii, która tutaj określana jest mianem Christmas Dinner. Brytyjczycy do stołu zasiadają zazwyczaj w godzinach popołudniowych a na ich stołach goszczą:

  • Pieczony indyk (podawany z nadzieniem bakaliowym)
  • Ziemniaki (tradycyjnie pieczone, ale zdarzają się również gotowane lub puree)
  • Warzywa - najczęściej brukselka i marchewka
  • Sos z żurawiny lub porzeczki
  • Sos chlebowy
  • Świąteczne babeczki tzw. mince pies
  • Tzw. christmas pudding - który składa się z brandy, jaj, masła, przypraw korzennych, bakalii, suszonych moreli, itp.
  • Na świątecznym stole pojawiają się wspomniane wyżej Christmas Crackers.

Wishbone

Brytyjską tradycją jest łamanie tzw. wishbone - jest to kość indyka, która kształtem przypomina literę Y. Osoba, która po przełamaniu będzie trzymała największą część kości, ma prawo do pomyślenia jednego życzenia.

Przemowa Królowej / The Queen's Speech

W świąteczne popołudnie - o godzinie 3 - Królowa wygłasza świąteczną przemowę, która jest nadawana przez brytyjskie radio i telewizję.

Boxing Day - 26 grudnia

Obchodzony 26 grudnia Boxing Day jest dniem wolnym od pracy. To dzień rozpoczęcia poświątecznych wyprzedaży oraz wydarzeń sportowych - szczególnie zmagań łowieckich.

Boxing day spędza się zazwyczaj z rodziną grając w gry planszowe lub oglądając sport w telewizji. Dawniej 26 grudnia był dniem, kiedy bogaci wspomagali biednych darowizną. Obecnie właściciele większych firm, przygotowują i wręczają drobne upominki swoim pracownikom, a pozostałe osoby obdarowują np. gazeciarzy, śmieciarzy, mleczarzy, itp. W szkołach organizowane są zbiórki przedmiotów, które następnie zostają wysłane do najbardziej potrzebujących osób.Odsłon: 85648
/do góry/
Copyright by Michał Kalinowski © 2005 - 2021