Większość z nas nie zaprzeczy temu, że okres Bożego Narodzenia to czas naprawdę magiczny. Jak wyglądają obchody Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii, jakie świąteczne zwyczaje są kultywowane w Londynie?
Podobnie jak w Polsce, Boże Narodzenie poprzedzają 4 tygodnie adwentu. W tym czasie zaczyna się wielkie odliczanie do świąt, które symbolizuje specjalny wieniec wykonany z ostrokrzewu i ozdobiony 4 świeczkami. Najczęściej 3 z nich są różowe, ostatnia purpurowa. To także okres kiedy w sklepach pojawiają się świąteczne ozdoby. Jednak w ostatnich latach takie ozdoby pojawiają się już nawet w pierwszej połowie października, a znane są przypadki sklepów, które sprzedawały bożonarodzeniowe dekoracje już w sierpniu!
Również w Anglii trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenia bez choinki. Dla większości rodzin, prawdziwe obchody świąt zaczynają się wraz z wyborem drzewka (chociaż w ostatnich latach Brytyjczycy coraz częściej decydują się na zakup sztucznej choinki) i przygotowywaniem dekoracji.
Jedną z bardziej znanych choinek na świecie znajdziemy w Londynie. Co roku pojawia się ona na Trafalgar Square. Niewiele osób wie, że owo drzewko świąteczne jest ofiarowywane londyńczykom przez stolicę Norwegii - Oslo, w celu upamiętnienia i podziękowaniu za pomoc, jaką mieszkańcy Londynu zaoferowali norwegom podczas II wojny światowej. Pierwsze takie drzewko pojawiło się na Trafalgar Square w 1947 i owa tradycja jest utrzymywana do dzisiaj. Uroczyste oświetlenie tego dowodu przyjaźni brytyjsko-norweskiej odbywa się w pierwszy czwartek grudnia. Choinka na Trafalgar Square stanowi centralny punkt dla bożonarodzeniowych kolędników.
W Anglii - mimo bardzo szerokiego wyboru gotowych dekoracji na choinkę, popularny jest zwyczaj, aby przygotowywać je własnoręcznie. Nieodłączną świąteczną dekoracją są również girlandy.
Jemioła uchodzi za symbol życiodajne energii, płodności. Określana jest także rośliną pokoju. Świąteczny zwyczaj pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście na cały rok - wywodzi się właśnie z Anglii!
Kojarzona głównie z USA, ale bardzo popularna także w Zjednoczonym Królestwie. Tradycyjnie taka laska ma czerwono-biały kolor i miętowy smak, jednak obecnie dostaniemy ją w różnych wariantach kolorystycznych i smakowych. Często zawiesza się ją jako ozdobę na gałązkach choinki.
Roślina dekoracyjna związana z Bożym Narodzeniem. Podobnie jak laska cukrowa, kojarzona raczej z USA, ale pojawiająca się także w brytyjskich zwyczajach/symbolach świątecznych.
W Anglii, podobnie jak w wielu innych krajach, popularny jest zwyczaj wieszania (najczęściej przy kominku lub łóżku) specjalnej skarpetki, do której św. Mikołaj (w Anglii tzw. Father Christmas) wrzuca drobne upominki - oczywiście tylko dla grzecznych dzieci.
Świąteczny "krakers" jest specjalną tubą, zapakowaną w taki sposób, że przypomina cukierek. Jednak nie służy do jedzenia. Po otwarciu znajdziemy tam drobny upominek - zazwyczaj jest nim papierowa korona lub dowcip umieszczony na niewielkim skrawku papieru. Oczywiście im droższy krakers, tym lepsze upominki. W tych z wyższej półki możemy znaleźć otwieracz do butelek, mały notesik, składane lusterko itp. Przy otwieraniu krakers wydaje charakterystyczny odgłos.
25 grudnia jest najważniejszych dniem świątecznym dla mieszkańców Anglii. To właśnie wtedy spożywa się coś w rodzaju naszej wigilii, która tutaj określana jest mianem Christmas Dinner. Brytyjczycy do stołu zasiadają zazwyczaj w godzinach popołudniowych a na ich stołach goszczą:
Brytyjską tradycją jest łamanie tzw. wishbone - jest to kość indyka, która kształtem przypomina literę Y. Osoba, która po przełamaniu będzie trzymała największą część kości, ma prawo do pomyślenia jednego życzenia.
W świąteczne popołudnie - o godzinie 3 - Królowa wygłasza świąteczną przemowę, która jest nadawana przez brytyjskie radio i telewizję.
Obchodzony 26 grudnia Boxing Day jest dniem wolnym od pracy. To dzień rozpoczęcia poświątecznych wyprzedaży oraz wydarzeń sportowych - szczególnie zmagań łowieckich.
Boxing day spędza się zazwyczaj z rodziną grając w gry planszowe lub oglądając sport w telewizji. Dawniej 26 grudnia był dniem, kiedy bogaci wspomagali biednych darowizną. Obecnie właściciele większych firm, przygotowują i wręczają drobne upominki swoim pracownikom, a pozostałe osoby obdarowują np. gazeciarzy, śmieciarzy, mleczarzy, itp. W szkołach organizowane są zbiórki przedmiotów, które następnie zostają wysłane do najbardziej potrzebujących osób.